Краків вчить українську

5 листопада відбулася презентація першого закордонного осередку Інституту Сковороди у Кракові. У кав’ярні із символічною назвою – Львівська – зібралося координатори краківського ІС, один із засновників Інституту, волонтери та охочі вивчити нову мову і познайомитися з українською культурою краків’яни.
За місяць, що минув від часу анонсування події, до дня презентації організатори отримали понад 60 заявок на участь у заняттях.
Більша частина наших учнів – це люди, котрі вже мали контакти з Україною: ходили в походи по українських горах, виїжджали на конгреси і фестивалі до Львова, мають чоловіка чи дружину з України, вивчали українську чи російську філологію (на російській філології українська є одним з предметів) – говорить одна з організаторок краківського осередку Олександра Петровська. – Для декого вивчення української – це щось нове і незвичне, така собі пригода, ще для когось – спосіб соціалізації.
Міхал, один з майбутніх учнів, пояснює:
Я знаю багато українців, кілька з них – мої дуже добрі друзі. Часом я їжджу до України. Кілька років тому вже починав вивчати українську, але тепер хотів би вивчити її ґрунтовно – аби розмовляти зі своїми друзями. Крім того, вона може знадобитися мені в роботі.
Я багато разів проїжджала Україною, – зазначає Пауліна, що також записалася курси до початкової групи – але не знала мови, тож не могла поспілкуватися з людьми. Я не могла навіть прочитати назв населених пунктів!
Причини вивчати нову іноземну мову різняться: хтось цікавиться слов’янськими мовами, комусь просто подобається кирилиця. Є й люди, що вивчають українську в університеті на філології чи українознавстві, тож прийшли насамперед за можливістю попрактикувати свої навички у розмовах з носіями мови. Команда ІС організовує свою діяльність так, аби кожен знайшов щось для себе. Було утворено чотири групи вивчення мови – три для початківців та одну для середнього рівня, та розмовний клуб, куди може прийти кожен, незалежного від того, наскільки добре знає мову, аби попрактикуватися в розмові чи просто послухати інших. На кожній зустрічі розмовного клубу учасники пропонують теми, які вони хотіли б обговорити, питання, що їх цікавлять. Досі найпопулярнішими були музика та література, економіка та щоденне життя.
Було б чудово організувати їм подорож до якогось міста – каже Віталій, волонтер, викладач розмовного клубу. – Неймовірно приємно, що люди цікавляться Україною і ще приємніше – ділитися з ними усім цікавим і корисним.
У свою чергу, викладачі початкових груп мають свої виклики – передусім, допомогти іноземцям освоїтися з кирилицею, що часто є одним із найважчих етапів у вивченні мови.
Для мене вести уроки для поляків – це, як би банально не звучало, велика відповідальність – говорить Катерина Скоропуд, викладач та волонтер. – Я працюю із новачками. Для мене дуже важливо, щоб їхнє бажання вивчати українську мову не лише нікуди не зникло, а й розвивалося і переродилося в задоволення з самого процесу вивчення мови. Тому я вигадую для них різні ігри, ми вирізаємо літерки і складаємо з них слова… Поки що рано щось стверджувати, але коли я спостерігаю за моїми учнями і бачу усмішки і зацікавлення в очах, мені хочеться ще більше їх дивувати.
Інститут Сковороди у Кракові не збирається обмежуватись лише до мовних курсів: волонтери планують також організацію культурних подій, серед яких – спільні перегляди фільмів, зустрічі та концерти. Найближчою такою подією стане спільне святкування Різдва, що має на меті ближче познайомити поляків з українськими традиціями відзначання цього свята.
В Інституті Сковороди мене зацікавили новизна, запал і молода команда. Така ініціатива – це гарна можливість показати унікальність і красу нашої мови. – говорить волонтер і викладач Аліна Ревко. – У нашій команді кожен має щось своє, чого варто повчитись. Перебуваючи і працюючи поруч з такими людьми, сам стаєш кращим. Крім того, в мені давно сидить бажання бути корисним, а в Інституті Сковороди, думаю, зможу втілити його в життя.
Оля Русіна,
Інститут Сковороди у Кракові
Хочете долучитися до команди ІС у Кракові? Пишіть нам,а ще тут і тут 🙂
Допомогти проекту