День Андрія Первозваного

13 грудня для українців – це не просто «18 днів до Нового року».

13 грудня – це день, якого дівчата чекають з особливими сподіваннями, адже це день Андрія Первозваного. Напевно, не знайдеться української дівчини, що не намагалася поворожити на Андріїв день.

Ще в дохристиянські часи цього дня відзначали свято Калити. Сьогодні залишки цих вірувань досі збереглися і переплелися із християнськими. За традицією, на свято Андрія дівчата мають випікати коржі, які називаються «калити», і влаштовувати різноманітні ігри та ворожіння з цією обрядовою стравою.

Традиційний Андріївський обряд складався з прологу та 2-х частин. Пролог був своєрідною підготовкою. Потрібно було винайняти хату для вечорниць, приготувати ритуальні страви, запросити парубків та принести атрибути для ворожіння. Перша частина – це саме ворожіння. Тоді дівчата випікали балабушки і клали їх на ослінчик, супроводжуючи ці дії замовляннями. Вважали, що дівчина, чий балабушок пес з’їсть першим, перша вийде заміж. Друга частина Андріївських вечорниць – це прихід хлопців до хати. Дівчата жартома перешкоджали цьому, але зрештою впускали їх. Потім молодь разом грала у ігри та веселилася. Після вечорниць парубки робили всілякі збитки сусідам – знімали ворота чи хвіртки або витягали на дах сани.

Звісно, в класичному вигляді мало хто сьогодні гуляє Андріївські вечорниці, але обряди дівочих ворожінь та хлопчачих збитків досі збереглися.

This entry was posted in Без категорії. Bookmark the permalink.